Jak vybrat hodinky

Výběr hodinek je něco, co většina z nás neprovádí každý den. Průměrně si člověk pořizuje nové hodinky jednou za 3 až 5 let. Aby byl výběr nových hodinek co nejjednodušší, tak bychom si měli před samotným výběrem odpovědět na několik základních otázek.

👇🏻 Rozklikněte část, která vás zajímá

Pro koho

Vhodně vybrané hodinky by měly vyjadřovat osobnost člověka. Kupujeme-li hodinky někomu jinému, musíme se zamyslet nad jeho povahou, postavením a životním stylem. Manželku či přítelkyni s citem pro detail a oblibou kvalitních materiálů příliš nenadchneme plastovým pouzdrem a stopkami. Pro někoho může být podstatná hmotnost a velikost hodinek nebo materiál sklíčka. Pro jedince s úzkým zápěstím je zpravidla lepší vyjmout hodinky s menším průměrem pouzdra. Naopak extravagantní lidé zase sáhnou spíše po výrazných a nápaditých hodinkách.

Snažte se proto vždy vcítit do člověka, kterému hodinky vybíráte. Co má rád, jaké doplňky nosí, je spíše technický, společenský nebo sportovní typ?

Využití

Ve chvíli, kdy máme jasno, kdo a kam bude hodinky nosit, můžeme se zajímat o druhy hodinek as tím spojené vlastnosti.

Společenské hodinky (klasické, business)

Reprezentativní hodinky vhodné do společnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z mála pánských doplňků, tak by měl s těmi ostatními ladit (prsten, kravata atd.). Je kladen důraz na detail, jednoduchý design a kvalitní zpracování. Bohatě postačí minerální sklíčko a nižší stupeň vodotěsnosti. Vybírat bychom měli mezi koženým páskem nebo ocelovým tahem. K obleku pak doporučujeme pouze kožené provedení řemínku.

Mezi elegantní společenské hodinky patří ty z modelové řady Urban Classic.

Sportovní hodinky

Rybáři, potápěči, aktivní sportovci, trenéři, ale také lidé pohybující se často v náročném, mokrém a prašném prostředí. Takovým uživatelům je zapotřebí koupit náležitě vybavené hodinky. Samozřejmostí by měl být vysoký stupeň vodotěsnosti (200m a více) a safírové sklíčko. Můžeme volit z široké škály materiálů řemínků, ale na častý styk s vodou nedoporučujeme kožený pásek. Pro jedince pracující s časem jsou příjemným doplňkem stopky (chronograf) a otočná luneta. Turistům se může hodit kompas.

Milovníkům vody můžeme doporučit hodinky Wenger Sea Force.

Designové hodinky

Hodinky, které jsou něčím zajímavé, výrazné a doplňují náš zevnějšek. Různé materiály, kombinace barev a tvary. Často se můžeme setkat s hodinkami větších průměrů (více než 50mm) nebo s více ciferníky. Rozhodně nejsou pro každého a častěji je vyhledávají ženy. Slouží pak více než doplněk a funkce jdou stranou.

Celodenní hodinky (univerzální)

Poslední dobou se u našich klientů setkáváme s tím, že hledají hodinky, které je mohou doprovázet 24 hodin, 7 dní v týdnu. Většinou jim tedy doporučujeme alespoň minerální sklíčko se safírovou úpravou, aby odolávali všudypřítomné možnosti poškrábání. Každodennímu kontaktu s vodou (mytí rukou, sprcha, déšť) nejlépe odolávají hodinky s vodotěsností 50m a více.

Mezi velmi oblíbené modely patří  hodinky Wenger Commando.

Limitované edice hodiniek (unikátní)

Chcete unikátní hodinky, které nebude mít nikdo ve vašem okolí? Potom zvažte limitované edice hodinek. Jejich velká výhoda je i fakt, že časem rostou na ceně.

Cenová relace

Zde bychom si dovolili použít heslo „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“. Jak bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, tak pořízení hodinek není každodenní záležitostí. Hodinky se cenově pohybují na různých úrovních. Nejlepším východiskem je zpravidla kompromis, ale nevyčtěte si ani mírné připlacení za vyšší model. Zvlášť u hodinek do náročnějších podmínek se to vyplatí. Jedná se přece o hodinky, které budete nosit několik let.

Zdanlivé detaily

Minerální vs. Safírové sklíčko

Sklíčko hodinek

Při výběru sklíčka je důležité přemýšlet nad prostředím, ve kterém se pohybujeme. Minerální sklíčko dosahuje cca šestého stupně tvrdosti na Mohsovej stupnici. Do kanceláře či k obleku je tedy naprosto dostačující. Safírové sklíčko je na pozici devět, takže se dá poškrábat pouze nerostem stejné tvrdosti a tvrdším, což už je jen diamant. Vyhledávaným kompromisem je minerální sklíčko se safírovou úpravou. Jedná se o minerální sklo doplněné vrstvou syntetického safíru.

Pokud ale víte, že hodinky budou vystavovány častým nárazům (při práci, sportu nebo v přírodě), pak doporučujeme volit minerální sklíčko. Je totiž oproti safíru odolnější vůči roztříštění a jedinou daní na kráse je občasná rýha.

Vodotěsnost

Našim zákazníkům vždy radíme nepodceňovat vodotěsnost hodinek. Není nic nepříjemnějšího, než zjištění zamlžených nebo zcela promočených hodinek. Pokud s hodinkami chcete občas plavat, tak se poohlédněte po hodinkách s voděodolností 100m. V případě, že se budete s hodinkami i potápět, je nutno volit modely s 200m a výše. Hodinky s nižším stupněm voděodolnosti (30m a 50m) by do kontaktu s vodou moc přicházet neměly.

Druhy řemínků

Klasikou je kožený opasek. Zpočátku se může jevit příliš tvrdý a neohebný, ale časem se přizpůsobí každé ruce. Není vhodné jej často namáčet a pro zachování jeho vlastností je dobré o něj Klasikou je kožený proužek. Zpočátku se může jevit příliš tvrdý a neohebný, ale časem se přizpůsobí každé ruce. Není vhodné ho často namáčet a pro zachování jeho vlastností je dobré se o něj starat. Naopak s ocelovým tahem můžete kamkoli. Zkrácení na požadovanou délku je otázkou pár minut. Pro někoho může být problémem jeho váha. Textilní pásek je zase velmi lehký, ale nepříliš odolný vůči mechanickému poškození.

Řemínek hodinek

Další možností jsou pryžové, silikonové a kaučukové pásky. Jsou vhodné do vody, lehké a příjemné na nošení. Bohužel s nimi ale ve vybrané společnosti mnoho parády neuděláte. I když mnohé značky už kombinují také silikonové řemínky (v černém provedení) se společenskými hodinkami.

Takže i zde platí – vybírejte řemínek podle plánovaného používání hodinek (sport, společnost, běžné nošení).

Funkce

Otočná luneta Hodinky nejsou jen ukazatelem času, ale mohou nabízet i další funkce. Tou základní je datum, v některých případech ukazující i den týdne. Měřit čas můžeme pomocí stopek (chronografu) a rychlost pomocí tachymetru. Mnoho uživatelů ocení budík a další kompas.

Pohon hodinek

V případě mechanického pohonu hodinek si můžeme vybrat mezi ručním a automatickým nátahem. Běžnější, a v mnoha ohledech lepší, je ale pohon baterií – tzn. quartz. Odpadá potřeba natahovat hodinky, stačí jen jednou za cca 4 roky baterii vyměnit. Strojek je odolnější proti poškození, přesnější a levnější.

To ale nic nemění na tom, že praví fajnšmekři si potrpí na duši hodinek. Pouze mechanický/automatický strojek je ta pravá hodinařina, kterou má smysl obdivovat. Pokud tedy patříte do této skupiny, určitě hledejte v sekci automatické a mechanické hodinky.

Kde nakupovat

Rozhodně pouze u autorizovaných prodejců. Poznáte je tak, že jsou uvedeni na seznamu prodejců u autorizovaného distributora konkrétní značky. Jen takový prodejce Vám může zaručit originalitu, požadovanou kvalitu hodinek a záruku spojenou se zákaznickým servisem. Firma Helveti s.r.o. je autorizovaným prodejcem a může Vám tak poskytnout maximální servis a kvalitní služby.

 

 

Pár doplňujících článků

Kam dál?

 

 0 hodinky v porovnání Zobrazit

Nic nenalezeno