Vybrat správné hodinky, které splňují všechny požadavky, většinou není otázkou pár minut. Když už jsme tedy investovali čas a peníze, tak bychom zajisté ocenili, aby nám hodinky vydržely co nejdéle v co možná nejlepším stavu.
Nejdůležitější částí hodinek je strojek. Ten není vhodné vystavovat silnému magnetickému poli (např. v blízkosti TV, reproduktorů, elektromotorů apod.). Pozor si musíme dát také při nastavování data, které se nesmí nastavovat mezi 21h a 1h (kolem půlnoci), kdy se na hodinkách mění datum.
Strojek je poháněn baterií, kterou je potřeba měnit podle typu strojku jednou za 3 až 5 let. U některých hodinek je vybitá baterie indikována pohybem vteřinové ručičky v delších intervalech. Vybitou baterii v hodinkách je dobré vyměnit co nejdříve. U vodotěsných hodinek žádejte zkoušku vodotěsnosti. Baterie i strojek jsou uloženy v pouzdru hodinek, které je chrání před poškozením. Vyvarujte se tedy silným nárazům, které by mohly jemný mechanizmus hodinek poškodit.
Pouzdro je také zapotřebí čistit. K vyčištění vodotěsných hodinek lze použít vodu a kartáček. Hodinky sušíme suchým hadříkem. Hodinky nesmí přijít do přímého styku s rozpouštědly, rtutí, kosmetickými přípravky, saponáty, lepidly, a barvami. Mohlo by dojít k poškození hodinek, ke změně barvy pouzdra, nebo k dalším závadám. Na některých pouzdrech je nanesena barva technologií PVD. S touto úpravou se můžete koupat i ve slané vodě. Pouze si dejte pozor na mechanická poškození této vrstvy.
Pokud nemáte hodinky do náročného prostředí, tak se vyvarujte extrémním teplotám. Normální provozní teplotní rozsah hodinek je od 5 do 35˚C. Teploty přes 50˚C nebo pod -10˚C mohou způsobit opožďování hodinek nebo zkrácení životnosti baterie. Chod hodinek se upraví navrácením do normální teploty. Nikdy hodinky nevystavujte prudkým změnám teplot. Takový skok do vody s rozpálenými hodinkami ze sluníčka jim rozhodně neprospěje.
Samostatnou kapitolou je vodotěsnost hodinek. Jsou-li hodinky vlhké nebo pod vodou nemanipulujte s korunkou ani s tlačítky. Dojde-li u hodinek ke kontaktu se slanou vodou, musí být omyty sladkou, čistou vodou a dokonale vysušeny jemnou utěrkou.
Šroubovací korunka musí být vždy zcela dotažena, ostatní ovládací prvky musí být v základní pozici. Nikdy nepoužívejte hodinky při koupeli v horké vodě. Ke ztrátě vodotěsnosti může dojít při prudkém ochlazení např. sluncem rozpálených hodinek v chladné vodě (vlivem jiné roztažnosti různých materiálů).
Jestliže se i přes dodržení těchto zásad objeví v hodinkách voda nebo kondenzovaná vlhkost nechte ihned hodinky zkontrolovat.
Ocelový tah by měl dostat stejnou péči jako pouzdro. Pokud máte hodinky s koženým řemínkem, tak pro vás máme několik tipů a rad, jak správně o kožený řemínek pečovat.
Nezapomeňte také své hodinky dát jednou za dva až tři roky k hodináři na přetěsnění, výměnu baterie a celkovou kontrolu. Prodloužíte tak jejich životnost a můžete si být jistí jejich vodotěsností.
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Po-Pá 9-19
So-Ne 9-16
obchod@hodinkywenger.cz