Fungujeme a objednávky posíláme! Aktuální otevírací doba 9-15 (sobota zavřeno). Ohledně osobního odběru a změn více zde.

Vodotěsnost

Vodotěsnost je mírně zaváděcí pojem, ale v naší zemi je mnohem zavedenější než správnější voděodolnost. Water resistant totiž správně znamená právě voděodolnost a výrobci hodinek ani nesmí uvádět nic jiného.

Stupně voděodolnosti

 • Water resistant – hodinky jsou odolné proti dešti a mírné vlhkosti. Bez problémů si s nimi můžete mýt ruce, ale do sprchy už je nedoporučujeme.
 • Vodotěsné 30m (3 ATM) – hodinky vydrží: umývání rukou, déšť, ale žádné plavání nebo potápění. Obecně spíše větší kontakt s vodou nedoporučujeme.
 • Vodotěsné 50m (5 ATM) – hodinky již disponují těsněním, a proto se s nimi vody nemusíte bát. Sprcha, umývání nádobí, lehké koupání, atd. Neměly by se ale potopit více než do 1m, takže plavání moc nedoporučujeme. Vhodné pro celodenní nošení bez nutnosti odkládání při běžném kontaktu s vodou.
 • Vodotěsné 100m (10 ATM) – konečně pořádně voděodolné hodinky. Můžeme se potápět do hloubky cca 10m, šnorchlovat, hrát vodní sporty, apod.
 • Vodotěšné 200m (20 ATM) – hodinky konstruované pro hlubinné potápění. Většina mají hodinky šroubovací korunku pro dokonalé utěsnění. Potápět se můžete až do 50m a hodinky také vydrží velmi silný náraz a tlak.
 • Vodotěsné 300m (30 ATM) – hodinky vydrží potápění až ve 100m pod hladinou. Vhodné pro profesionální potápěče.
 • Vodotěsné 1000m (100 ATM) – hodinky určené pro profesionální hlubinné potápění.

Jiné jednotky než metry?

 • A.T.M. (atmosphere) – 1 A.T.M. se rovná 10 metrům.
 • Bar – 1 bar se rovná 10 metrům.

Vodotěsné hodinky Wenger

Všechny hodinky Wenger jsou vodotěsné. Příkladem profesionálních vodotěsných hodinek může být řada Sea Force.

Tipy pro používání

 • Při používání hodinek ve vodě nikdy nemanipulujte s korunkou nebo tlačítky. Narušíte tak těsnění a do hodinek se může dostat vlhkost.
 • Vyvarujte se prudkým změnám teplot. Například sauna a ledový bazén, ale i horká či ledová vana / sprcha.
 • Po koupání v moři (slané vodě) hodinky důkladně opláchnout.
 • Máte pod sklíčkem kapky vody nebo je výrazněji zamlžené? Navštivte co nejdříve hodináře. Tipy hodinářů (povytáhnout korunku, hodinky nechat chvíli na sluníčku, použít fén).

Historie vodotěsnosti

První vodotěsné (voděodolné) hodinky vyrobila v roce 1926 švýcarská firma Rolex. Hodinky nesly název Oyster (ústřice) a disponovaly šroubovací korunkou.

« Zpět na slovník

Komentáře / dotazy (8)

 1. Petra Balaštíková napsal:

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat co znamená vodotěsnost level IPX 1 a IP67

  Děkuji

 2. Radomir Zdarsa napsal:

  Dobry den,
  Zajimalo by mne ,kde v Ceske republice si mohu nechat udelat na svych hodinkach vodotestnost na 300m . Lepe receno rad bych si nechal seridit chod mych hodinek znacky Marathon JDD s naslednou vodotesnosti 300M. Prozatim jsem nasel pouze jednoho hodinare , ktery by byl ochoten hodinky seridit , pouze vsak s naslednou vodotesnosti na 100m. Predem Vam dekuji za odpoved.
  s pozdravem Radomir Zdarsa

  • Dobrý den, pane Zdarso,

   nejlepší je se obrátit na autorizovaný servis této značky. Nejsem si však jistý jestli zde má značka Marathon oficiální zastoupení. Pak bych doporučil hodinky svěřit většímu hodináři, který bude mít všechny potřebné přístroje.
   Myslím, že hodinářská díla Knespl & Majzlík by měla zvládnout vše, co potřebujete. Servisujeme u nich naše hodinky Traser.
   S pozdravem Jiří Štencek

 3. Jana Svobodová napsal:

  dobrý den, zajímá mě jak je zajištěna konstrukčně vodotěsnost, popř. odolnost vůči difuzi vodní páry, a to u korunky i krytu elektrického článku; je zaručena uváděná vodotěsnost při výměně článku?
  existuje doba stárnutí těsnících prvků, která způsobí degradaci vodotěsnosti? čím se liší provedení třídy vodotěsnosti(100, 200,… m); děkuji za odpověď

  • Dobrý den,

   konstrukčně je vodotěsnost zajištěná těsnícími kroužky, které se mažou speciálním olejem. Konkrétně se v servisu při každé výměně baterie kontroluje stav těsnění a dalším kontrolním bodem je provedení tlakové zkoušky, která ukáže, zda hodinky těsní či nikoliv.

   Doporučuje se hodinky přezkoušet na testu vodotěsnosti 1x ročně a to před „koupací“ sezónou.

   Hodinky s vyšší mírou voděodolnosti (200m a více) mají již šroubovací zadní víčko pouzdra a šroubovací korunku.

   Extrémní případy voděodolnosti (1000m a více) zajišťují vzduchové ventily, šroubovací tlačítka a často hodinky také mívají v mezičíselníkovém prostoru tekutinu, která slouží na vyrovnání tlaku.

   Zdraví, Jiří Štencek

Vložit nový komentář / dotaz